LED Çeşitleri nelerdir? DIP, SMD, COB LED nedir?

LED Teknolojisinin gelişim aşamalarında ortaya çıkan LED Çeşitleri:

Başlıca üç LED Çeşitleri :

İlk nesil teknoloji DIP (Dual Inline Package) LED:

LED Renkleri

Piyasada mantar led olarak ta geçen ürün 50 yıldan fazla bir süredir kullanımdadır ve led denildiğinde akla gelen ilk üründür. Günümüzde kullanımı dekoratif amaçlar haricinde oldukça azalmış durumdadır. Uzun bacakları deneysel ve dekoratif kullanımda kolay lehimleme olanağı sağlar. LED başına 3-4 lümen gibi bir ışık çıkışına sahiptir ve 5-24volt arası geniş bir gerilim yelpazesinde kullanılabilirler. DIP led ler epoksi kaplamalarının şekilleri ve kullanılan malzemeleri ile farklı açılarda ışık çıkışı verebilmektedirler.

DIP LED ler reklam tabelaları, dış mekan büyük ekranlar, çeşitli basit elektronik devreler, ip led, hortum led, ağ led, saçak led gibi daha çok dekoratif ürünlerde kullanılmaktadırlar.

İkinci nesil teknoloji SMD (Surface Mounted Device) LED:

 

Günümüzde LED Çeşitleri nin %80 inde SMD LED çipi kullanılmaktadır. SMD teknolojik gelişim evresinin en hızlı olduğu dönemde piyasada olması nedeniyle üzerinde en çok çalışılan ve en çok geliştirilen LED çipi modelidir.  Bu nedenle 2835, 3014, 3030, 3528, 4014, 5014, 5050, 5060,  5730 gibi birçok modeli vardır, model numaraları çip boyutlarından gelmektedir. Örneğin 2835 modeli 28mmx35mm boyutlarındadır.

SMD LED ler şerit led, led ampül, bar led, modül led, led ekran, flüoresan led, led panel gibi ürünlerde sıklıkla kullanılırlar.

Özellikle şerit led almadan önce yapılan karşılaştırmalarda 3çip 8çip gibi ifadeler teknolojik olarak bir karşılığa sahip değildir. Karşılaştırma yapılması gereken iki özellik vardır 1.si lümen (ışık çıkışı) değeri ve 2.si de güç tüketimidir. Yine de dikkat edilmesi gereken husus lümen değeri yüksek olan bir LED ‘in oransal olarak güç tüketimi daha fazla ise bu ürün avantajlı değil dezavantajlıdır.

Üçüncü nesil teknoloji COB (Chip ON Board) LED:

Günümüzde led teknolojisinin geldiği en yüksek verime ve kolaylığa sahip çip modelidir. SMD kadar zorlu bir bağlantı şemasına sahip değildir ve lümen watt oranı çok yüksektir. Farklı boyut ve şekillerde istenilen kullanım alanına göre kolaylıkla üretilebilir olması ve çok ince ve dayanıklı yapısı kısa süre içerisinde kullanım oranının en yüksek seviyeye çıkmasını sağlayacaktır.

COB LED ler wallwasher, led projektör ve yeni yeni led ampül ve led panellerde kullanılmaktadır.

[/vc_column][/vc_row]

Bu makale izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

 

share post: